2.000-letnia mykwa, żydowska łaźnia rytualna, została odkryta w Galilei na starożytnym gospodarstwie rolnym. Pierwsze w swoim rodzaju odkrycie archeologiczne zostało znalezione podczas wykopalisk prowadzonych przez Izraelski Urząd ds. Starożytności i miało miejsce przed ważnym projektem budowy systemu autostrad, który miał się rozpocząć w tym regionie.

Jak wynika z wielu doniesień. “Istnienie mykwy, zakładu oczyszczania, jednoznacznie wskazuje na to, że mieszkańcy starożytnego gospodarstwa byli Żydami, którzy prowadzili religijny i tradycyjny sposób życia oraz zachowywali czystość jako przykazanie Tory. Rytualne łaźnie były używane w codziennym życiu przez Żydów od czasów Drugiej Świątyni”, wyjaśnili dyrektorzy wykopalisk Abd Elghani Ibrahim i dr Walid Atrash.

“Odkrycie mykwy w zagrodzie rolnej zmienia to, co wiedzieliśmy o stylu życia Żydów w okresie Drugiej Świątyni. Do tej pory nie odkryliśmy żydowskich gospodarstw rolnych w Galilei. Uważano, że Żydzi w okresie rzymskim nie mieszkali w gospodarstwach poza wsią lub miastem. Odkrycie zagrody w pewnej odległości od wsi Shikhin i dużego żydowskiego miasta Sepphoris pokazało, że Żydzi osiedlali się również w zagrodach, które być może funkcjonowały jako wiejskie zaplecze Sepphoris”.

Author:

By Maciej