High Court w Londynie rozpatrzy przełomową sprawę przeciwko rządowi brytyjskiemu w związku z dyskryminującymi przepisami dotyczącymi aborcji, które wyróżniają niepełnosprawne dzieci poprzez dopuszczenie możliwości przerwania ciąży, aż do narodzin w przypadku takich chorób, jak zespół Downa, rozszczep wargi i kija stopy.

Obecnie w Anglii, Szkocji i Walii obowiązuje 24-tygodniowy limit czasowy dla większości aborcji, które są przeprowadzane, gdy dziecko nie jest niepełnosprawne. Jednakże, jeśli dziecko jest niepełnosprawne, aborcja jest legalna aż do urodzenia.

Heidi Crowter, 25-letnia kobieta z zespołem Downa, oraz Máire Lea-Wilson, której szesnastomiesięczny syn Aidan również cierpi na tę chorobę, oboie uważają, że jest to “głęboko obraźliwe” i połączyły siły, aby zakwestionować bieżące prawo. Heidi Carter, która niedawno wyszła za mąż powiedziała:

“W chwili obecnej w Wielkiej Brytanii, dzieci mogą być zabijane, aż do narodzin, jeśli zostaną uznane za “poważnie upośledzone”. Włączając mnie do tej definicji bycia “poważnie upośledzonym” – tylko dlatego, że mam dodatkowy chromosom! Możecie w to uwierzyć? Mówi mi to, że moje życie po prostu nie jest tak cenne jak innych i uważam to za dyskryminację”. To chyba prawdziwa dyskryminacja!. Zamierzam pozwać rząd do sądu wraz z innymi członkami społeczności syndromu Downa, aby upewnić się, że ludzie nie są traktowani inaczej z powodu ich niepełnosprawności.”

Author:

By Maciej