W czwartek 29 października br. doszło do trzeciego już ataku na kościoły we Francji. Tym razem nożownik zaatakował ludzi przebywających w katolickiej bazylice Notre Dame w Nicei, tym samym mieście, w którym w 2016 roku zamachowiec wjechał rozpędzoną ciężarówką w tłum ludzi, zabijając wtedy dwanaście osób. Tym razem atak przyczynił się do śmierci trzech osób. W czwartek odnotowano także dwa inne ataki na kościoły we francuskim Avignon oraz Saudyjskim mieście Jiddah. Zamachowiec z Nicei został postrzelony przez policję i przebywa w szpitalu. Relacjonując wydarzenia mer Nicei Christian Estrosi powiedział: „On wciąż i wciąż krzyczał «Allah, Akbar!», nawet po tym jak został ranny.” (tłum. wł.)

Ataki najprawdopodobniej są wynikiem rosnącej pośród muzułmanów po tym jak satyryczne czasopismo Charlie Hebdo ponownie opublikowało karykatury przedstawiające proroka Mahometa. To wywołało we Francji burzliwą dyskusję na tematy, które dla wyznawców Islamu są obraźliwe, ale które chroni francuskie prawo wolności słowa. Ewangelikalni chrześcijanie we Francji łączą się w bólu i modlą za rodziny tych, którzy zostali zabici w zamachu. Narodowa Rada Ewangelikalna we Francji wydała oświadczenie, w którym cytując Ew. Mateusza 5:9 stwierdza: „Czyńmy pokój we francuskim społeczeństwie, które tego potrzebuje. Módlmy się za naszych współobywateli, niezależnie od ich religii. Kochajmy naszych nieprzyjaciół, jak nakazał nam Jezus.”(- tłum. wł.)

Policja zamknęła wszystkie kościoły w Nicei, a Narodowa Rada Ewangelikalna doradza wszystkim pastorom, by wzięli pod uwagę rządowe zalecenia zwiększenia bezpieczeństwa w swoich kościołach na terenie całej Francji ze względu na istniejące zagrożenie dalszymi aktami przemocy.

Źródło: https://www.christianitytoday.com/news/2020/october/french-church-attack-catholic-muslim-cartoon-violence.html

Author: