Gwatemala podjęła decyzję o cofnięciu wcześniejszej decyzji o zezwoleniu na prowadzenie działalności przez Planned Parenthood w swoim kraju, uchylając wcześniejsze porozumienie zawarte w październiku.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei ogłosił uchylenie porozumienia w tym tygodniu, wyjaśniając w oświadczeniu, że sprzeciwia się stanowisku organizacji w sprawie aborcji.

“Uznaję życie od poczęcia i dlatego nie będę tolerował w mojej administracji żadnego ruchu, który narusza to, co jest ustanowione w naszej Konstytucji Politycznej Republiki, co jest sprzeczne z wartościami, z którymi zostałem wychowany i co jest sprzeczne z moimi zasadami jako lekarza” – powiedział Giammattei, jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna.

“Jestem wiernym obrońcą życia i stanowczo stwierdzam, że nie będę popierał w mojej administracji tworzenia, rejestracji i zakładania organizacji, które są sprzeczne z życiem”.

Minister spraw wewnętrznych Gwatemali, Oliverio García Rodas, który początkowo zatwierdził umowę z Planned Parenthood w zeszłym miesiącu, oficjalnie podał się do dymisji w związku z tą sprawą.

Zgodnie z prawem gwatemalskim, procedura aborcyjna jest nielegalna, z wyjątkiem sytuacji, gdy kobieta znajduje się w sytuacji zagrożenia życia.

Źródło: The Christian Post

Author:

By Maciej