Bi, trans i osoby niebinarne w Norwegii świętują ogromne zwycięstwo po tym, jak kraj ten niedawno rozszerzył swój kodeks karny, który wcześniej chronił tylko lesbijki i gejów przed mową nienawiści.

Te zmiany w kodeksie karnym, który został przyjęty po raz pierwszy w 1981 roku, pojawiają się w czasie, gdy w ultraliberalnym kraju nastąpił wzrost przestępstw na tle nienawiści wobec osób LGBTQ+.

Według grupy rzeczników praw obywatelskich ILGA-Europe, projekt ustawy został przyjęty w drugim czytaniu bez głosowania, ponieważ już w ubiegłym tygodniu został poparty przez ustawodawców w pierwszym czytaniu.

Kodeks karny stanowi, że osoby winne wypowiedzi siejące nienawiść, są karane grzywną, lub do roku więzienia za prywatne komentarze, a maksymalnie do trzech lat więzienia, za publiczne wypowiedzi. Ponadto, osoby oskarżone o przestępstwa z użyciem przemocy, które są motywowane orientacją ofiary lub jej tożsamością płciową, otrzymają surowsze wyroki.

Nowelizacja rozszerzyła język kodeksu karnego o zakaz dyskryminacji ze względu na “płeć, tożsamość płciową lub ekspresję”, zmieniając jednocześnie jego pierwotny język “orientacji homoseksualnej” na “orientację seksualną”, włączając do niego osoby biseksualne.

Norwegia jest jednym z najbardziej postępowych krajów w Europie, jeśli chodzi o ochronę i równość LGBTQ+. Równość małżeńska, adopcja w rodzinach osób tej samej płci, oraz zabiegi wspomaganej inseminacji par lesbijskich są legalne od 2009 roku. Kraj ten zakazuje również dyskryminacji osób LGBTQ+ w zakresie mieszkalnictwa i zatrudnienia oraz zezwala transseksualistom na otwartą służbę wojskową.

Źródło: Out.com

Author:

By Maciej