Badania prenatalne doprowadziły do tego, że większość kobiet w Danii po zdiagnozowaniu zespołu Downa, dokonała aborcji swoich dzieci. Liczba dzieci urodzonych z zespołem Downa, spadła w ubiegłym roku do 18.

Ale Michelle Sie Whitten, prezes i dyrektor generalny Global Down Syndrome Foundation, powiedziała, że problemem nie są darmowe badania. Jest to raczej światowy sposób myślenia, który traktuje ludzi jak zwierzęta.

Whitten zwrócił uwagę na to, że Stany Zjednoczone niewiele mówią o historii eugeniki.

“Stany Zjednoczone były prekursorem wczesnej eugeniki. To tutaj nastąpiło spore ożywienie wielkiego ruchu eugenicznego. Wielu ludzi nie wie o tej przeszłości. To trochę jak Holocaust. Ale jeśli o tym nie wspomnisz, to może się powtórzyć.”

Na początku XX wieku, ponad dwa tuziny stanów USA przyjęło prawa sterylizacyjne jako część ruchu eugenicznego. Sterylizacja była wymuszona m.in. na osobach niepełnosprawnych, chorych psychicznie, ubogich i kolorowych. Wysiłki te częściowo zainspirowały Adolfa Hitlera i nazistów, którzy byli odpowiedzialni za ludobójstwo 6 milionów Żydów.

Obecnie w Danii rząd oferuje opiekę zdrowotną dla dzieci z zespołem Downa i nie jest zbytnio wrogo nastawiony do osób niepełnosprawnych, jak donosi raport The Atlantic. Jednak po tym, jak w 2004 r. kraj ten zaczął oferować bezpłatne badania prenatalne wszystkim kobietom, odsetek dzieci urodzonych z zespołem Downa nadal spada do niskich wartości. Duńska Narodowa Rada Zdrowia donosi, że “95% kobiet w ciąży, u których płodu stwierdzono zaburzenia chromosomalne, decyduje się na aborcję”.

Źródło: The Christian Post

Author:

By Maciej