Sąd oddalił skargę prawną wydaną przez Norwegię dot. dzieci rodziców chrześcijan

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) oddalił skargę prawną przeciwko norweskiej agencji ds. usług na rzecz dzieci, za odebraniem dzieci od ich ewangelicko-chrześcijańskich rodziców.

Pięcioro dzieci, w tym trzymiesięczne dziecko, zostało zabrane z domu rodzinnego Bodnarius w 2015 r. i umieszczone w placówce opiekuńczej.

Władze twierdziły, że rodzice Ruth i Marius Bodnarius stosowali kary cielesne wobec swoich dzieci, co jest nielegalne w Norwegii. Później okazało się, że władze wierzyły, że chrześcijańskie przekonania rodziny mogą “utrudniać rozwój dzieci”.

Ruth, pielęgniarka pediatryczna, przyznała, że czasami bili dzieci za złe zachowanie.

Po usunięciu ich dzieci, Ruth i Marius wytoczyli powództwo przeciwko norweskiemu rządowi, twierdząc, że interwencja ta opierała się na uprzedzeniach głównego pracownika socjalnego wobec zielonoświątkowej wiary rodziny.

Oskarżyli oni również władze o to, że nie przeprowadziły odpowiedniego dochodzenia w tej sprawie przed zabraniem ich dzieci.

Władze ostatecznie zwróciły im dzieci, po czym rodzina uciekła z Norwegii i osiedliła się w rodzinnej Rumunii Mariusa.

Rodzina ta, wspomagana przez Christian Legal Centre w Wielkiej Brytanii, skierowała swoją sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że działania norweskiej agencji ochrony dzieci, znanej jako Barnevernet, naruszyły art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który chroni prawo do prywatnego życia rodzinnego oraz wolność wyznania rodziny zgodnie z art. 9.

Author:

By Maciej