2 200 nigeryjskich chrześcijan zostało zamordowanych w 2020 roku; 34 400 od 2009 roku.

Kiedy radykalni islamiści mordują chrześcijan w Nigerii, rząd wymienia ich śmierć jako “mającą inne przyczyny”, zgodnie z nowym sprawozdaniem opublikowanym przez Nigeryjskie Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Wolności Obywatelskich i Praworządności.

W nowo opublikowanym raporcie wskazano, że śmierć, którą nigeryjski rząd określa jako “przypadkowy bandytyzm” lub “przemoc międzyplemienną”, w rzeczywistości wynika z radykalnych islamistów atakujących chrześcijan, powiedziała liderka i założycielka Intersociety Emeka Umeagbalasi.

Od 2009 roku 34 400 chrześcijan zostało zamordowanych przez radykalnych islamistów, a w zeszłym roku zginęło 2 200 osób, wynika z raportu. Radykalni muzułmanie zabili również około 20.000 umiarkowanych muzułmanów.

To, co rząd tutaj robi, to opracowanie strategii. To rodzaj scenariusza, który jest przekazywany mediom, lokalnym mediom“, powiedział Umeagbalasi.

Według Umeagbalasi, rząd Nigerii mówi mediom, że plemię Fulani podróżuje na południe uciekając przed pustynnieniem i zabijając podczas konfliktów z lokalnych rolników. Prawda jest taka, że plemienia Fulani podróżują na południe, ponieważ są radykalnymi islamistami szukającymi chrześcijan do zabijania. Nie atakują muzułmańskich wiosek, a tradycyjne metody wypasu bydła nie wspierają wystarczającej liczby krów, by usprawiedliwić śmiertelne konflikty z rolnikami.

Rząd nigeryjski ukrywa te ataki, ponieważ wspiera radykalnych islamistów, twierdzi Umeagbalasi. Prezydent Muhammadu Buhari jest muzułmaninem. Jest on również członkiem Stowarzyszenia Hodowców Bydła Allacha Miyatti w Nigerii, które wspiera radykalnych islamskich współplemieńców, dodał.

“Buhari odkłada na bok konstytucję. Wyznacza terminy bez odwoływania się do konstytucji”, kontynuował Umeagbalasi. “W konstytucji zakazuje się rządowi posiadania religii państwowej. Konstytucja jasno stanowi, że skład sił zbrojnych Nigerii powinien odzwierciedlać równowagę regionalną lub religijną, ale prezydent tego nie słucha.”

Zamiast tego, Buhari układa rząd z muzułmanami na wysokich stanowiskach, jak powiedział raport międzypokoleniowy. Od wyborów w Buhari w 2015 roku muzułmanie zajęli 32 z 39 najważniejszych stanowisk w polityce, bezpieczeństwie, stanowieniu prawa i sądownictwie.

W czerwcu pięć głównych grup muzułmańskich w Nigerii zawarło sojusz, aby powstać przeciwko chrześcijanom. Zabójstwa chrześcijan w Nigerii nie są przypadkowymi aktami przemocy, ale obliczoną próbą podboju Nigerii dla islamu, twierdzi Umeagbalasi.

Author:

By Maciej