Rytualna łaźnia z czasów Jezusa odkryta w ogrodzie Getsemani

W Getsemane – miejscu, w którym Jezus Chrystus modlił się, zanim został zdradzony przez Judasza – odkryto szczątki 2000-letniej rytualnej łaźni, co stanowi pierwszy dowód archeologiczny łączący to miejsce, z epoką Nowego Testamentu.

The Times of London donosi, że archeolodzy współpracujący z Israel Antiquities Authority odkryli łaźnię wraz ze stopniami, które doprowadziły do zejścia do wody, u stóp Góry Oliwnej, w pobliżu nowoczesnego kościoła w Getsemane.

Według Ewangelii Nowego Testamentu, Jezus spędził swoją ostatnią noc w Getsemane po Ostatniej Wieczerzy. Tam właśnie modlił się, został zdradzony, oraz został aresztowany przez straże świątynne Sanhedrynu. “Getsemane” znaczy po hebrajsku “prasa do oliwek”.

Nierzadko archeolodzy odkrywają łaźnie rytualne. Wiele z nich odkrywają wewnątrz osiedli na użytek publiczny, w pobliżu cmentarzy lub na terenach rolniczych.

Jednak rytualna łaźnia, czyli “mykwa”, odkryta w Getsemani oznacza fizyczne dowody łączące ją z epoką Nowego Testamentu.

To nie z mykwą jesteśmy tak podekscytowani, raczej znaczeniem tego odkrycia. Pomimo kilku wykopalisk w tym miejscu od 1919 r. było kilka odkryć – z epoki bizantyjskiej i krzyżowców, i inne – nie było jednak dowodu z czasów Jezusa.

Źródło: The Christian Post

Author:

By Maciej