Kościół ewangelicki w Nowym Meksyku utrzymuje, że podjął środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 po tym, jak władze stanowe nałożyły na niego grzywnę, za rzekome naruszenie stanowych ograniczeń dotyczących koronaawirusa.

Po tym jak Kościół Kalwarii w Albuquerque odprawił swoje nabożeństwa wigilijne, otrzymał zawiadomienie od stanowego Departamentu Zdrowia, w którym stwierdzono, że kościół zostanie ukarany grzywną w wysokości 10,000 dolarów. Przywódcy kościelni twierdzą jednak, że postępowali zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, nawet jeśli nie można go wyeliminować.

“Jesteśmy pewni, że utrzymaliśmy poziom bezpieczeństwa odpowiadający obecnemu porządkowi zdrowia publicznego w naszym stanie” – powiedział rzecznik Kościoła Kalwaryjskiego w oświadczeniu przesłanym w piątek do The Christian Post.

W rzeczywistości gubernator Lujan Grisham pochwalił nas na początku tego roku za nasze wysiłki, więc jesteśmy szczególnie zszokowani upolitycznioną retoryką z biura gubernatora” – dodał rzecznik.

Rzecznik Calvary Church powiedział, że choć zawsze mieli dobre relacje z lokalnymi i państwowymi urzędnikami państwowymi, będą oni wnioskować o przesłuchanie administracyjne w sprawie grzywien, argumentując na podstawie Pierwszej Poprawki, że nawet podczas pandemii nie powinni być karani za odbywanie nabożeństw, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie orzeczenia Sądu Najwyższego USA potwierdzające stanowisko Calvary w tej sprawie.

Niedawno Sąd Najwyższy uchylił wyroki sądu niższej instancji przeciwko kościołom pozywającym Colorado i New Jersey o ograniczenie zgromadzeń religijnych. W orzeczeniu wydanym tuż przed Świętem Dziękczynienia, Sąd Najwyższy uznał, że prawa diecezji katolickiej i ortodoksyjnej grupy żydowskiej zostały naruszone, stwierdzając, że ograniczenia COVID stanu Nowy Jork dotyczące domów modlitwy “uderzają w samo serce gwarancji wolności religijnej Pierwszej Poprawki”.

“Kościoły nie są miejscami rozrywki, jak teatry czy stadiony. Nasze kongregacje świadczą podstawowe usługi dla naszych wspólnot. Wiara nadal odgrywa nieodzowną rolę w pomaganiu jednostkom w radzeniu sobie z bezpośrednimi i pośrednimi aspektami tego kryzysu zdrowia publicznego. Na przykład, sama Kalwaria rozdzieliła ponad 1,5 miliona dolarów bezpośredniej pomocy dla potrzebujących w naszej społeczności w czasie trwania pandemii” – wyjaśnił w piątek kościół w Nowym Meksyku.

Nigdy nie odstąpimy od naszego zobowiązania do czci Boga we wszystkim, co robimy, służymy naszej społeczności zgodnie z naszym powołaniem i stosujemy najlepsze praktyki tak długo, jak długo trwa ten kryzys. Po prostu nie mogliśmy odebrać zdrowym ludziom możliwości wyboru uwielbienia w Boże Narodzenie”.

Kościół Dziedzictwa został ukarany grzywną za odprawianie nabożeństw. Na początku tego roku Kościół Dziedzictwo pozwał państwo, ale sędzia odrzucił jego prośbę o złagodzenie ograniczeń.

Źródło: The Christian Post

Author:

By Maciej