Ustawa Massachusetts o aborcji staje się prawem, ponieważ senat stanowy uchyla weto Bakera.

Ustawa Massachusetts o aborcji, znana jako ROE Act, stała się prawem, ponieważ obie izby stanowej władzy ustawodawczej zdominowały weto republikańskiego gubernatora Charliego Bakera wobec tego środka.

We wtorek, zaledwie jeden dzień po tym, jak Izba Reprezentantów Massachusetts zagłosowała za uchyleniem weta Bakera, Senat Massachusetts poszedł w jej ślady. Trzydziestu dwóch z czterdziestu senatorów stanowych głosowało za uchyleniem weta Bakera, znacznie przekraczając próg dwóch trzecich niezbędny do unieważnienia gubernatorskiego weta.

Baker zawetował ustawę w zeszłym tygodniu, powołując się na obawy związane z “częściami tej propozycji, które rozszerzają dostępność późniejszych aborcji i pozwalają nieletnim w wieku 16 i 17 lat na dokonanie aborcji bez zgody rodzica lub opiekuna”. Baker wyraził jednak poparcie dla innych części projektu ustawy, które skodyfikowałyby prawo do aborcji w prawie państwowym i pozwoliły na dokonanie aborcji po 24 tygodniach ciąży w przypadku śmiertelnej anomalii u płodu.

Ponadto, ustawa ROE umożliwia asystentom lekarzy, położnym i pielęgniarkom przeprowadzanie aborcji i usuwa zapis w prawie Massachusetts zakazujący stosowania procedur późnej aborcji “mających na celu zniszczenie życia nienarodzonego dziecka lub zranienie nienarodzonego dziecka w łonie matki”.

Źródło: The Christian Post

Author:

By Maciej