Argentyna głosuje za zezwoleniem na aborcję do 14 tygodnia.

Pomimo żarliwego sprzeciwu ze strony ewangelicznych chrześcijan i rzymskokatolików w kraju, rząd krajowy Argentyny zagłosował za zezwoleniem na aborcję przed 14 tygodniami ciąży.

Wczesnym rankiem, w środę, Senat w kraju głosował 38-29 razy, aby uchwalić środek zatwierdzony wcześniej przez Izbę Deputowanych, według BBC.

Reagując na jego fragment na Twitterze, prezydent Argentyny Alberto Fernandez napisał: “Bezpieczna, legalna i wolna aborcja jest prawem”.

“Dziś jesteśmy lepszym społeczeństwem, które rozszerza prawa dla kobiety i gwarantuje zdrowie publiczne”, dodał.

Alberto Fernandez obiecał podpisać ustawę.

Głosowanie następuje po nieudanej próbie legalizacji aborcji w 2018 roku, kiedy to Senat odrzucił podobny wniosek.

Do tej pory aborcja była dostępna w Argentynie tylko w przypadku gwałtu lub gdy życie matki było zagrożone w wyniku ciąży.

Zwolennicy ustawy uważają ją za pozytywny rozwój praw człowieka, zwłaszcza, że miała ona miejsce w Ameryce Łacińskiej – kraju od dawna uważanym za konserwatywny kulturowo, gdzie Kościół rzymskokatolicki i rosnąca populacja ewangelicznych chrześcijan ma znaczną przewagę nad społeczeństwem – i że zapowiada ona przyszły trend w tym regionie.

Według Francji24, choć katolicyzm pozostaje siłą w Argentynie, od 2018 r. ewangelicy pojawiają się na pierwszej linii frontu w walce z legalizacją aborcji.

Źródło: Christian Today

Author:

By Maciej