W Izraelu zostały znalezione skrawki rzadko spotykanej purpurowej szaty datowane na około 3000 lat przed naszą erą, epokę królów Dawida i Salomona.Badacze odnaleźli fragmenty tkanego wełnianego materiału ufarbowanego na królewską purpurę w czasie, gdy badali tekstylia z doliny Timny, rejonu wydobycia miedzi za czasów Króla Salomona.

Badanie diagnostyką radiowęglową określiło wiek materiału na około 1000 lat przed naszą erą.W czasach starożytnych szata w kolorze purpury była towarem luksusowym, a ci, którzy ją nosili pochodzili ze szlachty, kapłaństwa lub rodów królewskich. Barwnik do farbowania pozyskiwano ze śluzu kilku gatunków ślimaków żyjących na brzegu Morza Śródziemnego. Proces pozyskiwania barwnika był skomplikowany i pracochłonny.

Szczególny odcień barwnika był wyjątkowo ceniony i nazywany był „prawdziwą” lub „Tyryjską purpurą.”Gazeta „Times of Israel” donosi, że „by dotrzeć w rejon kopalni miedzi Króla Salomona, w pobliżu Morza Czerwonego, materiał ten musiał być transportowany przez setki kilometrów, co tylko dodaje mu prestiżu i wartości.”Naama Sukenik, kuratorka tekstylnych znalezisk w Izraelskim Zarządzie Antyków, nazwała to znalezisko bardzo ekscytującym i ważnym.

„To pierwszy taki fragment, który znaleźliśmy, pofarbowany słynnym barwnikiem.” – powiedziała

„Cudowny odcień pupury i fakt, że on nie płowiał oraz to, że był tak trudny do pozyskania, gdyż znajdował się w gruczołach ślimaków, sprawiał, że był to najdroższy i najcenniejszy barwnik, często droższy od złota. ”Dodała – „Do czasu tego znaleziska mieliśmy tylko odpady ze skorup ślimaków oraz kawałki garnków ze śladami barwnika, co dowodziło istnienia przemysłu farbiarskiego w epoce żelaza.”

„Teraz mamy fragment materiału – bezpośredni dowód, zachowany przez około 3000 lat.

”Według profesora Ereza Ben-Yosefa, z wydziału archeologicznego uniwersytetu w Tel Awiwie, wykopaliska w Timnie prowadzone są od 2013 roku.Odkrycia tekstyliów zapewniają według niego „unikalne wejrzenie w życie z czasów biblijnych” a archeolodzy ciągle poszukują miejsca Dawida. „Jednak Dawid nie przejawiał swojego bogactwa poprzez okazałe budowle lecz raczej przez przedmioty charakterystyczne dla spadkobierców koczowników, takie jak tekstylia i artefakty.” – mówi Ben Yosef

Źródło: The Christian Post

Author:

By Maciej