Więźniowie z Illinois, Mississipi i Luizjany muszą znosić ostrzejsze restrykcje z powodu lock downów, jednak dzięki służbie Kościoła Koinonia House, wierzący więźniowie otrzymują wsparcie duchowe. Od marca więźniowie w Illinois i innych stanach żyją w lock downie, mówi Manny Mill, dyrektor zarządzający służbą w Koinonia House. Mill zna więzienie od środka. Nawrócił się w czasie gdy ukrywał się przed FBI w Wenezueli. Gdy uwierzył Bogu, wrócił do Stanów i sam oddał się w ręce policji a następnie odsiedział dwuletni wyrok.

„Niewielu chrześcijan troszczy się o więźniów. Większość naszych kościołów nawet o nich nie wspomina, podczas gdy Biblia mówi o nich w wielu miejscach.” – mówi Mill – „Gdy pomyślisz o postaciach z Biblii to widzisz, że Józef był więźniem; Mojżesz był zabójcą; Król Dawid był cudzołożnikiem i zabójcą; Abraham był stręczycielem i kłamcą a Paweł seryjnym mordercą.”„Ludziom jest ciężko w więzieniu. Niewiele wolności, którą mieli zostało im odebrane z powodu lock downu. To sprawia, że życie w więzieniu stało się jeszcze trudniejsze.”„To co się dzieje teraz jest dla nich nietypowe.

Zazwyczaj, w zależności od rodzaju placówki, mogli się do pewnego stopnia przemieszczać. Mieli możliwość przemieszczania się pod opieką strażnika, mogli wychodzić na spacerniak, do stołówki, na zajęcia, na spotkania religijne – a teraz to wszystko zostało im odebrane.” Jak mówi, przebywanie w więzieniu oznacza nieustanny nadzór. Sam był liczony 7 razy w ciągu dnia. To regularne procedury i codzienna rutyna pomagają więźniom przetrwać każdy dzień.

„W lock downie rutyna została zaburzona. Jeśli zostajesz zupełnie zamknięty z myślą, że możesz zachorować i umrzeć w samotności to strach zaczyna cię paraliżować, zjadać, do takiego stopnia, że możesz nawet sam się zabić.”„Lock down to stwarzanie więzienia w więzieniu” – mówi. „Zdarzyła się sytuacja, że strażnik nie wytrzymał, poszedł na parking przed więzieniem i zastrzelił się. To zamknięcie przywodzi ludzi do rozpaczy. Nie wytrzymują tego. Nie mają nadziei, nie mają życia i nie mają po co żyć”- podkreśla Mill.

Wirus rozprzestrzenia się w więzieniach 4 razy szybciej niż w społeczeństwie na wolności a więźniowie nie mają możliwości się przed nim ukryć.Od początku pandemii zachorowało 270 000 osadzonych i ponad 59 000 pracowników, według danych Covid Prison Project.By dać nadzieję więźniom Kościół Koinonia nagrał płyty DVD, które mogą oglądać w celach. Zapewniono im także możliwość uczestnictwa w nabożeństwach przez platformę internetową. Ich ostatnie wideo „Odważ się mieć nadzieję” zawiera muzykę uwielbienia i świadectwa więźniów, jak odnalazł ich Jezus. Zorganizowano zbiórkę kosmetyków, ubrań i książek dla osadzonych.

„Koinonia znajduje różne sposoby by wspierać więźniów, ponieważ nasza wspólnota kocha ich.” – mówi Mill„Miłość jest pomysłowa.” – mówi – „Kiedy stajemy przed wyzwaniem, próbą, trudnością – miłość zawsze tryumfuje. Musimy okazywać miłość praktycznie i kreatywnie.”„Kiedy jesteś mężczyzną w więzieniu, to twoja żona rozwodzi się z tobą. Połowy więźniów nikt nie odwiedza. 35% z nich nie otrzymuje żadnych listów. Czują się zapomniani. Kiedy oglądają wideo od nas mogą poczuć, że ktoś o nich pamięta. Dlatego też wysyłaliśmy im kartki świąteczne na Boże Narodzenie.

„Kościół, niestety, często nie jest posłuszny nakazom Jezusa by odwiedzać więźniów.” – ubolewa Mill. „Jezus powiedział, że jego uczniowie będą po tym rozpoznawani, gdy inni zapomną o więźniach.”„Jesteśmy Kościołem. Bóg nam nakazał być głosem tych, którzy nie mają prawa głosu. Jeśli mamy głosić wiarygodną Ewangelię, musimy pamiętać, że także Jezus był zaliczony do przestępców. Musimy żyć Ewangelią, w której jest miejsce dla więźniów.”

Chrześcijanie powinni modlić się by Bóg dał im współczucie dla więźniów. Mogą pomagać zgłaszając się do pomocy prowadzonej przez lokalne zborów czy dołączać do służb prowadzonych na rzecz więźniów. „Spróbuj być bardziej wrażliwy a mniej osądzający. Pomyśl, że każdy może wylądować w więzieniu z różnych powodów. Gdy pobłogosławisz więźniowi, Bóg otworzy bramy nieba przed tobą. To wtedy sprawiasz radość swojemu Ojcu w niebie.”

Author:

By Maciej