Pastor z prowincji Alberta w Kanadzie przebywa już 4 dzień w areszcie, po tym jak został zatrzymany i oskarżony o złamanie restrykcji kowidowych i gdy odmówił dostosowania się do warunków zwolnienia za kaucją.
Pastor James Coats z Kościoła Grace Life w Edmonton prowadził nabożeństwa przez 3 tygodnie z rzędu po tym, jak wydano w styczniu nakaz zamknięcia kościoła z powodu naruszenia wymogów sanitarnych co do liczby uczestników na nabożeństwach i niezachowywania dystansu społecznego.
Policja aresztowała pastora już po drugim nabożeństwie lecz zwolniono go pouczając o nakazie przestrzegania restrykcji sanitarnych.
Kolejnej niedzieli urzędnicy przekonali się, że pastor nadal nie stosuje się do reżimu sanitarnego i postawiono mu zarzuty ponownie.
Pastor sam oddał się w ręce policji we wtorek i zostały mu przedstawione zarzuty dwukrotnego naruszenia przepisów Ustawy o Zdrowiu Publicznym oraz niedostosowanie się do warunków zwolnienia z aresztu.
Pastor miał być zwolniony za kaucją po przesłuchaniu przed sędziego pokoju lecz pod pewnymi warunkami. Pozostaje on jednak w areszcie ponieważ odmówił przestrzegania tych warunków.
Adwokat Coatsa z Centrum Prawnego dla Wolności Konstytucyjnych, James Kitchen mówi: Jego pierwszą powinnością jest posłuszeństwo jego Panu, jego Bogu. Normalnie posłuszeństwo Bogu i posłuszeństwo państwu mogą być realizowane jednocześnie. Jednak rząd stawia go w sytuacji, w której musi wybrać czy będzie posłuszny Bogu i sprzeciwi się państwu, czy sprzeciwi się Bogu a będzie posłuszny państwu.
Na początku restrykcji przeszliśmy na spotkania zdalne i przestrzegaliśmy większości wytycznych rządowych. Kiedy pierwsze zagrożenie zdrowia publicznego zostało odwołane, powróciliśmy do zgromadzania się osobiście 21 czerwca 2020 roku, oświadcza Kościół Grace Life na swojej stronie internetowej.
Uczyniliśmy tak zdając sobie sprawę, że zagrożenie z powodu wirusa jest mniejsze od tego jak przewidywał rząd. Zostało to potwierdzone przez premiera Alberty, który nazwał chorobę Covid grypą w przemówieniu ogłaszającym zakończenie pierwszej fali zagrożenia dla zdrowia publicznego, piszą przedstawiciele kościoła.
Dodają, że w lipcu 2020, po tym jak dwie niezależne osoby z kongregacji dostały pozytywny wynik na koronawirusa, starsi kościoła zainicjowali śledzenie kontaktów i zalecili przetestowanie wiernych, którzy mieli kontakt z tymi osobami. Nie było więcej pozytywnych wyników testów ale z uwagi na ostrożność kościół przeniósł się do internetu ze wszystkimi spotkaniami na dwa tygodnie. Następnie kościół spotykał się osobiście i przez 28 kolejnych tygodni nie było żadnego zakażenia.
Kościół podkreśla, że zgromadza się nie po to aby stawiać opór rządowi lecz by okazywać swe posłuszeństwo naszemu Panu i Zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi.
Kościół Grace Life twierdzi, że społeczeństwo zaczęło żyć w ciągłym strachu i wierzyć w skuteczność polityki lock downów z powodu dezinformacji i zastraszania, szczególnie przez media głównego nurtu. Ludzie zostali tak zastraszeni, że doszli do wniosku, iż dla własnego dobra muszą oddać swe wolności obywatelskie w ręce rządu. Z 129 tysięcy mieszkańców Alberty do tej pory jedynie 3% miało pozytywny test na koronawirusa, z czego 99% z testem pozytywnym wyzdrowiało.
Starsi kościoła podkreślają, że ich działania w żadnej mierze nie są obliczone na zapewnienie żywotności wirusowi SARS CoV 2 ani jakiemukolwiek innemu wirusowi. Nasze postępowanie ma przyczynić się do zakończenia zgubnej polityki lock downów i prób zinstytucjonalizowania wyniszczającego strachu przed chorobami wirusowymi. Nasz lokalny zbór jest żywym przykładem na zbędność polityki zamykania. Jest również dowodem na to, jak szkodliwa jest ta polityka. Bez wdawania się w szczegóły, informujemy, że straciliśmy niedawno jednego z cenionych członków naszej społeczności z powodu zaniechania jego leczenia przez system opieki zdrowotnej w rezultacie lockdownu.
Centrum Prawne dla Wolności Konstytucyjnych napisało otwarty list do premiera Alberty z wezwaniem aby cofnął przepisy sanitarne niesprawiedliwie dyskryminujące kościoły a faworyzujące gastronomię.

Author: Bartek

By Bartek