Co najmniej 10 tysięcy dzieci padło ofiarą molestowania i nadużyć seksualnych dokonanych przez kler i innych oficjeli Kościoła katolickiego we Francji od lat 50-ych, ustaliła komisja powołana do zbadania tych przestępstw w pierwszym raporcie.
Ustaliliśmy, że musiało to być co najmniej 10 tysięcy dzieci, mówi Jean-Marc Sauve, dodając, że pierwsze ustalone liczby były najwyraźniej niedoszacowane.
Komisja składająca się z 22 prawników, lekarzy, historyków, socjologów i teologów została powołana przez biskupów katolickich w 2018 roku w skutek serii skandali z udziałem kleru, które zszokowały opinię publiczną i spowodowały żądania śledztwa.
W czerwcu 2020 podano, że liczba dzieci pokrzywdzonych przez kler katolicki we Francji może wynosić około 3 tysięcy. Ujawniono również, że w ten proceder zaangażowanych było około 1500 osób z kleru i innych oficjeli kościelnych w czasie tych kilku dekad.
Liczby te oparto głównie na zeznaniach świadków, które można było złożyć dobrowolnie poprzez specjalnie do tego uruchomioną platformę w 2019 roku. Dzisiaj Sauve jest przekonany, że nie była to pełna liczba ofiar. Do dziś komisja zebrała ponad 6500 zeznań, przeanalizowała również liczbę zgonów ofiar molestowanych w dzieciństwie oraz zbadała archiwa diecezjalne pod kątem wyszukania danych ofiar, które mogły się nie ujawnić.
Można powiedzieć, że był to system nadużyć w wielu katolickich instytucjach i społecznościach religijnych, mówi Sauve. Dodaje jednak, że przypadków systemowego wykorzystywania nie było wiele i stanowią one niewielki procent wszystkich incydentów.
Szacunkowa liczba podana we wtorek jest wstępna i będzie uściślona w przyszłości. Komisja zaprezentuje cały raport pod koniec września lub na początku października 2021.
W 2018 grupa francuskich katolików wezwała parlament a nie sam Kościół do stworzenia komisji śledczej, która rzuciłaby światło na nadużycia wzorem Australii, Irlandii i stanu Pensylwania, gdzie stworzono takie komisje. Ta grupa ma dostarczyć zalecenia do ostatecznego raportu włącznie z odszkodowaniami dla ofiar.
Według francuskich mediów, Kościół katolicki we Francji nie będzie czekał na końcowy raport lecz podejmie decyzje o możliwych odszkodowaniach podczas najbliższego zjazdu biskupów zaplanowanego na marzec.

Źródło:RT news

Author: Bartek

By Bartek