Ten tydzień jest naznaczony rocznicą wydarzenia, kiedy to ważna postać protestanckiej Reformacji, Jan Kalwin, słynny teolog, który rozwinął teologię predestynacji, był zmuszony aby uciekać z Paryża.

Kalwin stał się obiektem wrogości władz po tym, jak naszkicował kazanie, które wygłosił Nicholas Cop, rektor Uniwersytetu Paryskiego, a w którym to skrytykował miejscowych teologów. Kalwin uciekł w chłopskim przebraniu przez okno domu pewnego Paryżanina, w którym to początkowo się ukrywał.

W Chrześcijańskim Instytucie Historycznym odnotowano:

„W ciągu następnego roku, w całym Paryżu, Reformatorzy wydali diatryby przeciwko mszy oraz transsubstancjacji, przybijając je nawet do drzwi sypialni króla Franciszka. To rozwścieczyło króla. Wkrótce dym ze stosów, na których płonęli protestanci wzniósł się nad paryskim niebem.”

„W tym czasie Kalwin przenosił się z jednego miejsca schronienia do drugiego. Wzrost prześladowań przekonał go do całkowitego opuszczenia Francji. Osiadł w szwajcarskiej Bazylei wystarczająco długo, aby wydrukować Instytucje Religii Chrześcijańskiej.”

Avatar

By Maciej Kosatka

Narodzony na nowo w 2009r. Początkowo członek KCHB. Obecnie działa na polu misyjnym w rodzinnym mieście Ostrowie Wielkopolskim. Głosi bezkompromisową Biblijną naukę. Przeciwnik charyzmanii i ekumenii z kościołem rzymski. Prywatnie mąż Pauliny i ojciec trójki dzieci - Jasia, Gabrysi i Szymona. Założyciel i koordynator platformy reformowani1689.pl Odpowiedzialny za rozwój mediów REFOtv. Prowadzi program “REFO za kierownicą”.