„Nie jest głupcem kto oddaje to, czego nie będzie mógł zatrzymać, by zyskać to, czego nie będzie mógł stracić.”

Jim Elliot

Równo 66 lat temu zginął Jim Elliot wraz ze swoimi czterema towarzyszami, którzy przybyli do Ekwadoru, aby zwiastować ewangelię plemieniu Auca.

Jim Elliot wiedział co może go spotkać – plemię Auca było całkowicie odcięte od cywilizowanego świata i było znane z tego, że zabija każdego, kto wkroczy na ich terytorium. To nie powstrzymało pięciu misjonarzu, by spróbować nawiązać kontakt z plemieniem. Przez kilka tygodni misjonarze zrzucali tubylcom podarunki z samolotu, raz tubylcy odwdzięczyli się im zostawiając w wiadrze żywą papugę i pieczone małpie mięso. Ale gdy misjonarze wylądowali, wydarzyła się tragedia.

Indianie przebili włóczniami pięciu misjonarzy. Chociaż misjonarze mieli broń, to postanowili, że nigdy nie zabiją ludzi Auca, nawet jeśli zostaną zaatakowani, ponieważ stwierdzili, że „oni nie są gotowi na niebo, a my jesteśmy”. Indianie spodziewali się odwetu, który nigdy nie nadszedł. Tak oto film Ostrze Włóczni przedstawił rozmowę, która odbyła się pomiędzy przedstawicielem plemienia Auca a dziewczyną, która pochodziła z ich plemienia, ale zamieszkała z misjonarzami:

– Kiedy rodzina drewnianych pszczół (misjonarzy) zaatakuje nas?

– Nigdy nas nie zaatakują.

– Zanim pójdziemy spać?

– Żyłam z nimi. Czy nie widzicie, że nic mi nie jest? Rodzina drewnianych pszczół chciała wam powiedzieć, że Waengongi (Stwórca) nie chce, by kogokolwiek zabijano.

– Waengongi?

– Waengongi nie chce, by kogokolwiek zabijano.

– Skąd wiedzą, co Waengongi mówi?

– Waengongi wyżłobił znaki. Znaki te mówią, że nie powinniśmy zabijać.

– Gdzie są te znaki? Pokaż je.

– Rodzina drewnianych pszczół może wam je pokazać. Czy pozwolicie im żyć z wami? […]

– Dlaczego ludzie drewnianych pszczół nie zastrzelili nas?

– Oni przylecieli tutaj, żeby powiedzieć wam, że Waengongi ma Syna. On został przebity włócznią, ale sam nie przebił Swoich zabójców, aby ci, którzy Go przebili, pewnego dnia otrzymali dobre życie.

Ostrze włóczni

Żony misjonarzy skontaktowały się z plemieniem, a dziewięć lat po zbrodni na terenie plemienia Auca powstał pierwszy zbór chrześcijański. A jeden z zabójców misjonarzy został pastorem.

„Krew męczenników jest nasieniem Kościoła.”

– Tertulian

Michał Stefanoff

By Michał Stefanoff

Narodzony na nowo w 2007 r. Mąż, świeżo upieczony ojciec, nauczyciel, tłumacz, baptysta reformowany. Interesuje się językami obcymi. Jeden z administratorów grupy na Facebooku Reformowani1689.