Jak już może zauważyliście, rozpoczął się sezon na chrześcijaństwo. Tak, nie mylicie się, czytacie dobrze, oczy was nie zawodzą – sezon na chrześcijaństwo. Zanim ktokolwiek wpadnie w stan euforyczny pozwólcie, że najpierw zdefiniuję co rozumiem przez „sezon na chrześcijaństwo”. Otóż sformułowanie „sezon na…” można zdefiniować jako okres, w którym coś jest modne, trendy, na topie i wszyscy tego chcą albo jak w przypadku kaczek, sezon oznacza, że wszyscy, którzy uważają się za myśliwych, będą chcieli je odstrzelić. W tym artykule chrześcijaństwo to raczej kaczka, a nie top trendy styl.

Mając więc zdefiniowane pojęcie „sezonu na chrześcijaństwo”, chciałbym wyjaśnić, dlaczego w ogóle takie pojęcie może występować i występuje. Otóż raz w roku, większość chrześcijan świętuje w grudniu Boże Narodzenie, a wiosną Wielkanoc, a ponieważ żyjemy i funkcjonujemy w cywilizacji, która swych korzeni upatruje w chrześcijaństwie, to wszyscy mniej więcej wiedzą, o co w tych świętach chodzi. Dzisiaj zapewne mniej niż więcej, ale dla tego artykułu nie ma to znaczenia.

Zazwyczaj w okolicach tych świąt, wielkie popularno – naukowe tytuły zaczynają, zgodnie ze swoją tradycją, koncentrować się na chrześcijaństwie, a dokładnie na osobie Jezusa z Nazaretu, który dla nich jest założycielem tejże religii. Rozpoczyna się sezon i prawie każda komercyjna stacja telewizyjna, prawie każdy tytuł wielkiego czasopisma szykuje swój sztucer, aby wystrzelić w samo serce chrześcijaństwa. Zaczyna się strzelanina. Czasopisma publikują artykuły, wrzucają chwytliwe tytuły na swój facebookowy profil czy Tweeter, a stacje telewizyjne czekają na pierwszy lub drugi dzień Wielkanocy czy Bożego Narodzenia by strzelić do drzemiącego przy suto zastawionych stołach chrześcijańtwa.

Większość tych artykułów lub produkcji filmowych ma wartość równą zapewnieniom ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej co do pokojowych zamiarów rosyjskiej armii na terenach Ukrainy. Większość z nich to odgrzewane kotlety, z którymi chrześcijańscy apologeci rozprawili się już dawno. Wszystkie te artykuły i produkcje opierają się na dowodach typu: jakiś naukowiec powiedział, stwierdził, uznał, że, po czym prezentuje się szereg subiektywnych twierdzeń wynikających nie z dowodów, a z niechęci do chrześcijaństwa. Większość z tych specjalistów odrzuca Biblię, jako dowód historyczny, na podstawie oskarżenia o tendencyjność powodowaną religijnością oraz, że NT zaczął powstawać prawie 30 lat po Chrystusie. Przyjęcie takich warunków sprawiłoby, że nie moglibyśmy uznać za historyczne jakiegokolwiek dzieła opisującego życie Aleksandra Wielkiego. Po drugie gdyby ktoś z otoczenia Putina wydał swoje wspomnienia, powiedzmy 25 lat po śmierci przywódcy Rosji, to by oznaczało, że tych wspomnień także nie możemy uznać jako źródła historycznego. Ale to wszystko nie ma znaczenia, ponieważ jedyne co się liczy w tym sezonie to ustrzelić w ludziach pewność co do istnienia historycznej postaci Jezusa.

Wielu chrześcijan, którzy tupią nóżkami, aby kościół pozbył się tej starej i okropnej części Biblii jaką jest tzw. Stary Testament, zapewne cieszy się, kiedy tzw. badacze próbują podważyć historyczność Biblii hebrajskiej, nie zauważając przy tym, że ważność Nowego Testamentu wiąże się ściśle z ważnością ST. NT jest wypełnieniem proroctw ST, jeśli więc nie ma ST nie ma proroctw, które NT miałby wypełnić, a jeśli nie ma NT, to wszystkie zapowiedzi zawarte w ST nie mają żadnego znaczenia. Postać historycznego Jezusa ma znaczenie właśnie w świetle ST. Te same osoby jednak nie są zadowolone z podważania historyczności osoby Jezusa. Tego typu niespójności odsłaniają miejsca, do których można strzelać podczas sezonu.

Biblijność to życie według Biblii, ale to przede wszystkim uznanie, że Bóg do nas mówi przez to co zapisane (Mt 22:31), a zatem, że Biblia pochodzi od Boga (2Tm 3:16). W związku z tym Biblia jest nieomylna, ze względu na tego, który do nas przez nią przemawia oraz bezbłędna w tym wszystkim co nam komunikuje. Jeśli Biblia jest błędna lub omylna, nie może pochodzić od nieomylnego Boga, a zatem nie jest Jego słowem, w konsekwencji nie może być autorytatywna dla kogokolwiek. Co gorsza dla chrześcijan, wszystkie twierdzenia Jezusa mogłyby mijać się z prawdą, a ich wartość należałaby do oceny ludzkiego rozumu i odczuć. Takie podejście do Biblii samo wystawia się na szach mat ze strony świata i tych, którzy pałają niechęcią do Boga, który w Biblii się objawia. Wówczas nie pozostaje im nic jak zmiana w grupę charytatywno – pomocową, aby udowodnić światu swoje istnienie jako przydatne. Chrześcijaństwo, które nie poddało światu autorytetu, na którym stoi, wie i rozumie swoją wartość oraz cel, do którego zmierza. Dla takiego prawdziwie biblijnego chrześcijaństwa „sezon na chrześcijaństwo” to nie zagrożenie, a okazja do jeszcze większego pogłębienia swojej relacji z Bożym Słowem.

Bogusław Jasiewicz

By Bogusław Jasiewicz

Założyciel służby Łaską Zbawieni, prowadzący cykliczny program Reformelia na YT, prezes Teologicznego Towarzystwa Reformowanego 1689 oraz pastor Reformowanego Zboru Baptystów Łaska w Gorzowie Wielkopolskim. Autor książek Jedna łaska pięć prawd. Biblijna perspektywa łaski oraz Według upodobania swojej woli. Biblijne filary Bożej suwerenności i ludzkiej odpowiedzialności. Autor artykułów na portalu reformowani1689.pl, a prywatnie mąż Angeliki.

4 thoughts on “SEZON NA CHRZEŚCIJAŃSTWO”
  1. Use artificial intelligence to cut turnaround time, extend your budget, and create more high-quality content that Google and readers will love. How It Works? WordAi is extremely fast and intuitive. Just enter your content, click rewrite, and in a matter of seconds, WordAi will rewrite an entire piece of content for you. WordAi comes up with different ways to express the same ideas by rewriting every sentence from scratch. This not only removes duplicate content, it also makes the rewritten content read completely naturally. Scale Your Business Make your entire content production process 10x more efficient. Use AI to create more high-quality, unique content that impresses clients and engages readers, all without having to put in more hours Register here and get a bonus.

  2. I was extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you bookmarked to look at new information on your web site.

Comments are closed.