Zauważyłem pewną tendencję wśród ewangelicznych chrześcijan. Mówi się im, że są owcami, które mają podążać za swoimi liderami i przekonuje się ich, że własne myślenie może być dla nich niebezpieczne. Myślę, że jest to ogromny, zgubny błąd. Może się bowiem okazać, że liderzy są w błędzie i nie będzie nikogo, kto mógłby ten błąd im wykazać, bo każdy będzie się obawiał, że oskarży się go o to, że nie jest posłuszną pasterzom owcą. Dam dwa przykłady błędów liderów ewangelicznych, aby ukazać o co mi chodzi.

W Rosji liderzy Chrześcijan-Baptystów twierdzą, że na Ukrainie nie ma wojny i wymagają od swoich „owiec” posłuszeństwa władzy Władimira P. W efekcie kościół baptystyczny zakneblowal usta przeciwnikom wojny. Zamiast tego propaguje się tchórzostwo i lojalność dyktatorowi z Kremla.

Drugi przykład to fragment z kazania Johna MacArthura z 1991 r. Niestety MacArthur jest słabo obeznany w polityce i w efekcie jego kazań ktoś z wierzących braci mógł zaciągnąć się do wojska, aby obalić dyktatora w Iraku. W mojej opinii USA to kraj, któremu nie zależy na sprawiedliwości, a rozpoczyna wojny, które przyniosły niepotrzebną śmierć milionom ludzi.

John MacArthur

Nie atakujemy. Nigdy nie atakowaliśmy. Nigdy nie byliśmy złym agresorem na wojnie. Widzicie, pod stopami tego kraju, tak daleko od Boga, od którego odszedł, istnieją szlachetne pojęcia w kontekście tego czym rząd się zajmuje, przedstawione w naszej Karcie Praw i Konstytucji. Jesteśmy po to, aby zapewnić Kuwejtowi wolność, od której zależy dobrobyt Kuwejtu, kraju w którym dobrobyt na mieszkańca jest prawdopodobnie większy niż nasz. Jesteśmy po to, aby Kuwejt był uczestnikiem wolnego rynku, aby działał samodzielnie na rynku światowym i mógł zbierać własne bogactwo. Nie potrzebujemy nawet ich ropy. Nadal jesteśmy poruszeni moralnością obrony narodów przed okrutnymi niszczycielami. To właśnie powinien zrobić rząd.
(źródło: https://www.gty.org/library/sermons-library/90-48/war-in-the-gulf-a-biblical-perspective-part-1?fbclid=IwAR0EByrP5wltdTEY_sVbZ4mjl2LJOOIRig4siiDla086O9AkEsCEbjG70i4)

Słuchajmy pastorów gdy należycie głoszą Słowo Boże. Bądźmy bardzo czujni gdy słyszymy niebiblijną naukę. Ale gdy pastorzy wchodzą na tematy pozabiblijne lub polityczne, także bądźmy bardzo czujni.

Avatar

By Michał Stefanoff

Narodzony na nowo w 2007 r. Mąż, świeżo upieczony ojciec, nauczyciel, tłumacz, baptysta reformowany. Interesuje się językami obcymi. Jeden z administratorów grupy na Facebooku Reformowani1689.