Słowo Boże poucza, że my chrześcijanie mamy się wzajemnie miłować. Po tym ma poznać świat, że jesteśmy uczniami Jezusa, jeśli się będziemy miłować. Słowo Boże poucza nas również, że mamy miłować naszych nieprzyjaciół. Teraz chciałabym zachęcić was, abyśmy zadali sobie pytanie:

Jak się zachowywać jako chrześcijanin wobec innych ludzi, niechrześcijan, nieprzyjaciół?

Jak miłować ich jak samych siebie?

Czy mamy ich w ogóle miłować?

Chcę, abyśmy te pytania rozważyli w kontekście prześladowań przez naszych wrogów. Słowo Boże bardzo jasno naucza, iż w świetle doświadczeń i prześladowań, powinniśmy się radować. Jest to Boża prawda i każdy z nas powinien sobie ją wziąć bardzo mocno do serca.

Jednakże Słowo Boże poucza nas, że nie tylko mamy się radować z prześladowań, w czasie doświadczeń, lecz nakazuje nam, abyśmy przyjęli właściwą postawę wobec tych, którzy nas prześladują.

Otwórzmy proszę nasze Biblie na ewangelii Mateusza 5:43-48:

Mat 5:43  Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a swego nieprzyjaciela będziesz nienawidził.  Mat 5:44  Lecz ja wam mówię: Miłujcie waszych nieprzyjaciół, błogosławcie tym, którzy was przeklinają, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą i módlcie się za tych, którzy wam wyrządzają zło i prześladują was;  Mat 5:45  Abyście byli synami waszego Ojca, który jest w niebie. On bowiem sprawia, że jego słońce wschodzi nad złymi i nad dobrymi i deszcz zsyła na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.  Mat 5:46  Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, jakąż macie nagrodę? Czyż i celnicy tego nie czynią?  Mat 5:47  A jeśli tylko waszych braci pozdrawiacie, cóż szczególnego czynicie? Czyż i celnicy tak nie czynią?  Mat 5:48  Bądźcie więc doskonali, tak jak doskonały jest wasz Ojciec, który jest w niebie. 

Czego naucza Jezus: Miłować nieprzyjaciół. Błogosławić im. Dobrze czynić. Modlić się za nich.

Takie postawy są wyrazem tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Takie postawy są wyrazem tego, że chcemy być doskonali tak jak Ojciec nasz, który jest w niebie. Zwróćcie uwagę, że Jezus podaje tutaj Boga jako przykład właściwej postawy wobec tych, którzy go nienawidzą. Bóg w odpowiedzi na nienawiść ludzką odpłaca im dobrem. Daje życie, dech, jedzenie, daje cieszyć się z tak wielu spraw. Chroni ich od nich samych, ich podłej nienawistnej natury nie pozwalając, aby ujawniła się z pełną mocą. Apogeum zaś Bożej miłości do swoich wrogów jest to, że umiera za wielu z nich i zapewnia im życie wieczne, choć oni absolutnie na to nie zasługują. Umiera za grzeszników.

Wracając do tekstu. Zwróćcie uwagę na fakt, że nie ma nic szczególnego w tym, jeśli jesteśmy mili i życzliwi tylko dla tych, którzy wobec nas są tacy sami. Musimy zatem uważać i badać siebie, czy mamy postawę miłości wobec naszych wrogów.

Kolejnym tekstem jest fragment z ewangelii Łukasza 6:26-36. Jest to tekst paralelny do tego, co napisał Mateusz. Jednakże ubogaca wypowiedź Jezusa.

Luk 6:26  Biada wam, gdy wszyscy ludzie będą dobrze o was mówić, bo tak ich ojcowie postępowali wobec fałszywych proroków.  Luk 6:27  Lecz mówię wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą.  Luk 6:28  Błogosławcie tym, którzy was przeklinają, módlcie się za tych, którzy wam wyrządzają zło.  Luk 6:29  Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto zabiera ci płaszcz, i szaty nie odmawiaj.  Luk 6:30  Każdemu, kto cię prosi, daj, a od tego, kto bierze, co twoje, nie upominaj się o zwrot.  Luk 6:31  Jak chcecie, aby ludzie wam czynili, tak i wy im czyńcie.  Luk 6:32  Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, na jaką wdzięczność zasługujecie? Przecież i grzesznicy miłują tych, którzy ich miłują.  Luk 6:33  A jeśli dobrze czynicie tym, którzy wam dobrze czynią, na jaką wdzięczność zasługujecie? Przecież i grzesznicy postępują tak samo.  Luk 6:34  I jeśli pożyczacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, na jaką wdzięczność zasługujecie? Przecież i grzesznicy pożyczają grzesznikom, aby z powrotem odebrać tyle samo.  Luk 6:35  Ale miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie im dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając, a wielka będzie wasza nagroda i będziecie synami Najwyższego. On bowiem jest dobry dla niewdzięcznych i złych.  Luk 6:36  Dlatego bądźcie miłosierni, jak i wasz Ojciec jest miłosierny. 

Luk 6:26  Biada wam, gdy wszyscy ludzie będą dobrze o was mówić…

Biada nam. Mocne słowa. Jeśli świat by o nas dobrze mówił oznaczałoby to, że jesteśmy głosicielami fałszywej ewangelii. Jednakże zaraz po tych słowach Jezus poucza. Zobaczcie jaką nakazuje nam przyjąć postawę wobec tych, którzy źle o nas mówią: Miłujcie waszych nieprzyjaciół. Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą. Błogosławcie tym, którzy was przeklinają. Módlcie się za tych, którzy wyrządzają wam zło. Nadstaw drugi policzek i daj drugą szatę (nie oddawaj złem za zło, lecz jeśli możesz czynić wrogowi dobrze pomimo, że on cię ciągle prześladuje, to czyń mu dobro). Każdemu kto prosi daj – nie odmawiaj dlatego, że wyrządził ci krzywdę. Czyń swoim wrogom tak, jak chciałbyś aby ci czyniono – czy chciałbyś aby cię odrzucono i wzgardzono dlatego, że jesteś ślepy i w tej ślepocie czynisz zło, czy też wolałbyś aby osoba, której czynisz zło, wykazała się miłością i nie odwracała się od ciebie? Pożyczać nieprzyjaciołom – nie odwracać się od nich gdy są w potrzebie. W tym tekście Jezus rozbudowuje postawę Boga.

Luk 6:35  Ale miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie im dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając, a wielka będzie wasza nagroda i będziecie synami Najwyższego. On bowiem jest dobry dla niewdzięcznych i złych.  Luk 6:36  Dlatego bądźcie miłosierni, jak i wasz Ojciec jest miłosierny.  Zwróćcie uwagę, że te zachowania, postawy do których wzywa Jezus, są oparte na Bożym charakterze i wyraża się przez nie miłosierdzie względem nieprzyjaciół.

Kolejnym tekstem do rozważenia, będzie fragment z listu do Rzymian:

Rzm 12:14  Błogosławcie tych, którzy was prześladują, błogosławcie, a nie przeklinajcie.  Rzm 12:15  Radujcie się z tymi, którzy się radują, a płaczcie z tymi, którzy płaczą.  Rzm 12:16  Bądźcie między sobą jednomyślni. Nie miejcie o sobie wysokiego mniemania, ale się ku niskim skłaniajcie. Nie uważajcie samych siebie za mądrych.  Rzm 12:17  Nikomu złem za zło nie odpłacajcie; starajcie się o to, co uczciwe wobec wszystkich ludzi.  Rzm 12:18  Jeśli to możliwe, o ile to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi żyjcie w pokoju.  Rzm 12:19  Najmilsi, nie mścijcie się sami, ale pozostawcie miejsce gniewowi. Jest bowiem napisane: Zemsta do mnie należy, ja odpłacę – mówi Pan.  Rzm 12:20  Jeśli więc twój nieprzyjaciel jest głodny, nakarm go, jeśli jest spragniony, napój go. Tak bowiem robiąc, rozżarzone węgle zgarniesz na jego głowę.  Rzm 12:21  Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. 

Przeanalizujmy jakie rady zostawia nam Duch Święty za pośrednictwem Pawła:

Błogosławcie tych, którzy was prześladują. STRONG 2672 – BŁOGOSŁAWIĆ– 1. WYSŁAWIAĆ, CHWALIĆ, SŁAWIĆ 2. BŁOGOSŁAWIĆ, WIELBIĆ. Nie przeklinajcie – słowo przeklinać pochodzi z greckiego STRONG 2672 – KATARAOMAI – 1. ZŁORZECZYĆ 2. PRZEKLINAĆ. Nikomu złem za zło nie oddawać. Starać się o to co uczciwe wobec wszystkich. Jeśli to możliwe i od nas zależy, mieć pokój ze wszystkimi.

Przebaczać mamy zawsze. Przebaczenie jednak a pojednanie to dwie różne sprawy. My możemy przebaczyć, lecz nie koniecznie jest możliwe pojednanie z tym, któremu przebaczyliśmy. Jeśli ten ktoś, nie chce pojednania, lub stawia takie warunki pojednania, które są wbrew Bogu i Jego Słowu, wówczas nie możemy mieć pokoju z takim człowiekiem. Jednakże musimy być zawsze gotowi na takie pojednanie, oczekując, że Bóg w pewnym momencie da upamiętanie dla takiej osoby. W tym oczekiwaniu również musimy przejawiać te wszystkie postawy o których czytaliśmy do tej pory. Nie mścić się. Jeśli nieprzyjaciel jest głodny – nakarmić, jeśli spragniony – napoić. Takim postępowaniem zgarniemy rozżarzone węgle na głowę nieprzyjaznej nam osoby:

„Słowa te nawiązują do starożytnego zwyczaju, zgodnie z którym ktoś, kto chciał publicznie okazać skruchę, posypywał swoją głowę rozżarzonymi węglami. Symbolizowały one palący wstyd spowodowany winą pokutującego. Kiedy wierzący w reakcji na działania swoich wrogów okazują im miłość, mogą sprawić, że poczują oni wstyd z powodu swej niechęci i nienawiści”.

Nie wiem czy zauważyliście, że przy tym fragmencie najczęściej zatrzymuje nas to stwierdzenie: Co oznaczają rozżarzone węgle? Jednakże jeśli nawet nigdy byśmy nie poznali co to oznacza, to przecież nie o to Pawłowi chodzi. W tym fragmencie chodzi o naszą postawę a nie o to, co stanie się z tym czy tamtym. My mamy przejawiać pewną, jasną postawę. Nie dać się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężać. Zwycięstwo nad złem musi być pokonane jedynie orężem dobra. Nie możemy oddawać pięknym za nadobne. Nie możemy się mścić, czyli postępować wobec nieżyczliwych i nieprzyjaznych nam osób tak, jak one postępują wobec nas. Na koniec ostatni fragment:

Rzm 2:4  Czy gardzisz bogactwem jego dobroci, cierpliwości i nieskwapliwości, nie wiedząc, że dobroć Boga prowadzi cię do pokuty? 

Bóg czyniąc ludziom dobro ma na celu pokazać im, że powinni pokutować i odwrócić się od swoich grzechów. Niemniej ludzie biorą Boże błogosławieństwa i zamieniają je w rozpustę, bałwochwalstwo, pijaństwo itd. itd. My ze swojej strony powinniśmy czerpać wzór z Boga, o czym czytaliśmy dzisiaj i postępować dobrze wobec złych ludzi z intencją, że nasze postępowanie może przywiedzie ich do pokuty, upamiętania. Bo skoro Bóg okazuje dobroć z takim nastawieniem, to my również powinniśmy tak czynić. A zatem nie zadawajmy sobie pytania kogo mamy miłować jak samych siebie, lecz czyńmy jak ci, którzy miłują. Taka postawa jest świadectwem, iż należymy do grona zbawionych i jesteśmy dziećmi Ojca w niebie, który jest dla nas przykładem w postępowaniu. AMEN

One thought on “MIŁOWANIE ZE STRONY CHRZEŚCIJANINA”

Comments are closed.